Pályázati támogatásnak köszönhetően környezetbarát járművel bővült a községgondokság gépjármű parkja

A projekt címe:

Környezettudatos elektromos jármű beszerzése Balatongyörökön

Projekt összköltsége:           12.591.568 Ft

Támogatási összeg:           6.956.753

Kedvezményezett szervezet megnevezése:

Balatongyörök Község Önkormányzata

Balatongyörök Község Önkormányzata sikeres pályázatot nyújtott be a Balaton Fejlesztési Tanács által meghirdetett 2021. évi Településfejlesztési beruházások támogatása c. felhívásra. A „Környezettudatos elektromos jármű beszerzése Balatongyörökön” c. projekt összköltsége 12.591.568 Ft volt, melyből a támogatás 55-ot, azaz 6.956.753 Ft-ot tesz ki.

A projekt keretében beszerzésre került egy Goupil G4 típusú elektromos kisteherautó. A gépjármű alapfelszereltségén kívüli jellemzők: 2.100 mm x 1.200 mm-es billenő plató lehajtható, rácsos felépítménnyel, vonóhorog utánfutó-aljzat,  9,2 kWh-s litium akkumulátor.

Eddig egy Mazda típusú billenős gépjárművel történt a strandon és a faluban a szemétösszegyűjtés, zöldterület-gondozás, de ez a gépjármű olyan állapotban volt, hogy selejtezésre szorult. Az eddig használt gépjármű amortizációs idején túl, magas karbantartási költséggel volt csak üzemben tartható, mindamellett  kevéssé környezetbarát.

A projekt megvalósításával a pályázati kiírásban foglalt célok teljesültek, hiszen olyan új gépjárművet vásárolt meg az önkormányzat, amellyel a parkmunkás dolgozók a közterületeket tudják karbantartani, megoldani a szemétszállítást.

Balatongyörök Község Önkormányzatának költségvetésében meghatározó az idegenforgalomból származó bevétel. Balatongyörök belső úthálózatának a hossza meghaladja a 35 km-t, a településen halad át a balatoni bringakörút is. Önkormányzatunk közigazgatási területe – 37 km2 – a lakosság számához képest relatíve nagy. A közterületek, közparkok és strandok csaknem 24 ha területen helyezkednek el. A gépjármű komoly segítséget jelent a zöldfelületek gondozásában, a szemétösszegyűjtésben és az ápolt településkép biztosításában. A közterületek, strandok karbantartásához különösen indokolt volt az elektromos autó beszerzése, ugyanis a gépjármű használatával nem szennyezzük a közvetlen környezetet, nincs káros anyag kibocsátás. Különösen fontos ez a strand esetében, ahol amennyiben sok a látogató, a szemét összegyűjtést napközben is el kell végezni. Az autó által ellátott feladat jellege alapján is maximálisan indokolt volt az elektromos jármű beszerzése, ugyanis rövid utak, gyakori megállásokkal kell számolnunk a gépjármű használata során a szemétösszegyűjtés, zöld-terület karbantartás miatt.

Az elektromos gépjármű használatának további előnye, hogy kisebbek a fenntartási költségek egy robbanó motoros járműhöz képest, illetve a kiválasztott, bevált és megbízható modell garantálja, hogy a fenntartási időszakon túl is használni tudjuk a megvásárolt eszközt. Pályázatunk benyújtásának időpontja óta az üzemanyag ellátásban is voltak már fennakadások, így egy esetleges benzin vagy gázolaj hiány esetében is el tudjuk látni a Községben a szemétszállítási, karbantartási feladatokat.