A Temető utca újabb szakaszának felújítására nyert pályázatot Balatongyörök Község Önkormányzata

Kedvezményezett neve: Balatongyörök Község Önkormányzata

A fejlesztés tárgya, célja: Balatongyörök, temető utca burkolat felújítási munkái

A szerződött támogatás összege: 40.898.365 Ft

A projekt tartalmának részletes bemutatása: 2022. áprilisában nyújtott be támogatási kérelmet Balatongyörök Község Önkormányzata a Belterületi utak fejlesztése c. TOP_PLUSZ-1.2.3-21 kódszámú felhívásra. A projekt 100 %-os támogatási intenzitás mellett valósul meg,  Magyarország Kormánya és az Európai Unió társfinanszírozásban biztosítja a szükséges forrást. A kapott támogatás felhasználásával megvalósul  a Temető utca 300 méterén (a csatolt térképen jelült I. ütem) az útburkolat és alépítmény felújítása. A fejlesztendő útszakasz, mint azt neve is mutatja a községi temető mellett halad el. A felújítandó út párhuzamos a 71. sz. főúttal, része a Balatongyörök és Vonyarcvashegy közötti alternatív útvonalnak. Azon településrészt lehet vele megközelíteni, mely Balatongyörök legdinamikusabban fejlődő része, rengeteg új lakóház épül ezen a területen. Az út jelenlegi állapotában (széle erősen lejárt, töredezett, berágódott állapotú, a burkolat egyenletlen profilú, kátyús) balesetveszélyes, az útalap megerősítése és az új aszfalt réteg leterítése, padka építés közlekedésbiztonsági célokat is szolgál. A választott útfelújítási technológia a hideg-remix eljárás, melynek lényege, hogy a régi útalapot nem kell kitermelni és elszállítani, máshol hasznosítani, hanem a meglévő inhomogén pályaszerkezet anyagát a szükséges mennyiségű kiegészítő/javító anyaggal (kővázzal), valamint kötőanyaggal (cement és/vagy bitumenes kötőanyag) a helyszínen speciális célgép alkalmazásával átkeverik, elterítik és tömörítik. Az eljárással egy új, jó teherbírással rendelkező, kedvezőbb összetételű alapréteg állítható elő a meglévő anyagok felhasználásával, ezért ez egy kimondottan környezetbarát útfelújítási eljárás. A tervezett beavatkozás az út teljes szélességében, 5 méter burkolaton minimális szélesítést, hideg-remix technológiával 15 cm vastagságban útalapkészítést, majd 3,0-3,5 cm kiegyenlítő, 3,5 cm kopóréteg felvitelét tartalmazza. A projekt keretében nemcsak az útfelújítás kivitelezési költségére nyert támogatást az Önkormányzat, hanem az ehhez kapcsolódó járulékos díjakra is, úgymint tervezés, műszaki ellenőrzés és projektmenedzsment.

A felújítás megvalósításával a leromlott állapotú út szilárd burkolattal történő megerősítése következtében növekszik a közlekedésbiztonság és a közlekedési komfort. Az érintett útszakaszon megszűnnek a rossz műszaki állapotok, javul a belterületi útminőség. A fejlesztés várhatóan jövő tavasszal megvalósul.

A projekt tervezett befejezési dátuma: 2023.10.31.