A Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően a Petőfi 200 Emlékévhez kapcsolódóan újult meg a Petőfi szobor környezete

1. június 15-én nyújtotta be Balatongyörök Község Önkormányzata a Nemzeti Kulturális Alap Petőfi 200 Ideiglenes Kollégium által meghirdetett „Petőfi emlékezete” című kiírásra pályázatát „A balatongyöröki Petőfi szobor új talapzatának elkészítése és környezetének megújítása” címmel. Nagy örömünkre szolgált, hogy a támogatási kérelmünkben leírt célok megvalósítására 2.500.000 Ft támogatást nyert önkormányzatunk.

A támogatási kérelemben leírt műszaki tartalomhoz képest változás nem történt, a beadott terveknek megfelelően valósult meg a beruházás.

A pályázat keretében a Petőfi szobor és az azt tartó pillér áthelyezésre került, így a Petőfi utca mindkét irányából láthatóvá vált az emlékmű. A szobor talapzatát és a rossz állapotú betonszegély elbontásra került, és a kiöregedett rózsák is kikerültek a szobrot övező virágágyásból. A projekt keretében egy új sziget került kialakításra. A szegélyek mellett kizárólag önkormányzati forrásból az útburkolat is javításra kerül majd 2024. tavaszán. A sziget kisebb zöldsávokra és közlekedésre alkalmas gyalogutakra tagoltan került kialakításra. A hangsúlyos elem az áthelyezett szobor. A szoborhoz vezet a fősétány, mely beton térkővel burkolt. A szobor mögött 2 méter magas, zsalukőből épített, mészkővel burkolt fal készült. A fal a Petőfi szobornak ad hátteret, és egyben zárja a teret. A felújítás része volt a szobor környezetének kertészeti megújítása, nagyrészt évelő növényekkel.

Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a projekt keretében a Petőfi Emlékévhez kapcsolódóan megújult a Balatongyörökön álló Petőfi szobor környezete, így méltóképpen tudjuk Petőfi Sándor emlékét őrizni és a pályázat segítségével önkormányzatunk is kapcsolódott a Petőfi 200 Emlékévhez.

A felújítás a Nemzeti Kulturális Alap terhére biztosított, vissza nem térítendő támogatásból valósult meg a Petőfi 200 Ideiglenes Kollégium, mint Támogató döntése alapján.